fbpx
0%

Jak dodać napisy do rolek na Instagramie, Facebooku lub YouTube Shorts?


0 %

odbiorców vertical video w social mediach ogląda je z wyłączonym dźwiękiem... ciiiiiii....

Obserwujemy powrót niemego kina w erze social mediów. W przypadku gdy zaledwie jeden na dziesięciu odbiorców usłyszy Twój głos napisy do rolek na Instagramie to nie gadżet, czy ozdóbka. To nie niezbędny element komunikacji za pomocą vertical video. 

Jak dodać napisy do rolek na instagramie oraz innych platformach?


Oczywiście możemy to zrobić, np. wpisując poszczególne frazy ręcznie w programie do montażu filmów lub zlecić to grafikowi. Mamy wtedy pewność, że nasze napisy będą prezentować się świetnie i spójnie z całą identyfikacją. W tak krótkiej formie jest to jednak często przerost formy nad treścią, dlatego przedstawiamy prosty sposób na automatycznie generowane, synchronizowane i darmowe napisy do rolek. 

Generowane automatycznie napisy do rolek za pomocą kapwing.com


Strona kapwing.com to narzędzie do edycji nie tylko rolek, ale wszelkich materiałów video oraz animacji. Znajdziesz tam wiele efektów, filtrów i wtyczek do edycji swojego video contentu w prosty i przyjemny sposób. By dodawać napisy do rolek, musimy utworzyć darmowe konto. 

Po zalogowaniu się na platformie automatycznie znajdziemy się w zakładce media (menu umieszczone jest w widoku desktopowym — który polecamy — po lewej stronie). Tam też znajduje się miejsce, w którym możemy upload’ować pliki do edycji. Pliki możemy wgrywać z telefonu, z dysku naszego komputera lub z dysku Google’a (ta ostatnia opcja wymaga nadania aplikacji uprawnień do korzystania z plików znajdującego się na Google Drive). Na tym etapie musimy również wybrać proporcje, jakie ma mieć nasz film w końcowej wersji (dla rolek 9:16),

Kiedy nasz plik zostanie już wgrany, na platformie musimy w menu bocznym dodać opcję „transcript”. Aplikacja generuje napisy w kilkudziesięciu językach, w tym języku polskim.  Aplikacja nie rozpoznaje języka, więc w pierwszej kolejności musimy określić język występujący na filmie. Jeżeli chcemy, by napisy wyświetlały się w języku innym niż ten występujący na filmie, możemy wybrać język, na który mowa ma zostać przetłumaczona. Teraz wystarczy potwierdzić wybór filmu i języka klikając przycisk „Generate subtitles”. Po chwili naszym oczom ukaże się pełna, synchronizowana w czasie lista zawierająca napisy. Na tym etapie możemy skonfigurować wygląd oraz sposób animowania napisów. Warto pamiętać o tym, by sprawdzić również poprawność transkrypcji po jej wygenerowaniu a przed eksportem. Oś czasu oraz lista linii wyświetlanego tekstu umożliwia jego korektę jak i przesunięcie w czasie.  

Kiedy wszystko jest gotowe swoją rolkę z dodanymi napisami możesz pobrać kilkając zielony przycisk „Export Project”. 

INNE SPOSOBY


Oczywiście nie jest to jedyny ani najprostszy sposób na dodanie transkrypcji do naszych materiałów video. Istnieje wiele innych aplikacji dających te i szereg innych takich jak teleprompter. Do najpopularniejszych należy aplikacja Liro (dostępna na iOS), oraz AutoCap (Android). Są to rozwiązania wygodniejsze, ale płatne. W przypadku Liro miesięczna subskrypcja to koszt 15 dolarów.  Wykupienie subskrypcji AutoCap to koszt miesięczny w wysokości 5 dolarów. 

Kapwing.com tworzy napisy do rolek zupełnie za darmo, bez dużych strat jakości filmu i bez umieszczenia znaku wodnego ze swoim logotypem. O ile nie komunikujesz się za pomocą rolek bez przerwy, to będzie to świetne rozwiązanie problemu wyłączonego dźwięku. 

Play Cover Track Title
Track Authors