fbpx
0%

Platforma sprzedaży e-konsultacji Praktyka-diabetologiczna.pl


praktyka diabetologiczna logo

KLIENT:


Sprzedaż konsultacji on-line - nie do końca zbadany obszar e-commerce


E-commerce rozwija się dynamicznie, szczególnie w obszarze sprzedaży produktów fizycznych i cyfrowych. Sklepy internetowe oferujące odzież, elektronikę, książki czy usługi subskrypcyjne stały się standardem dla polskich konsumentów, a korzystanie z nich staje się coraz szybsze i bardziej intuicyjne. Jednak sprzedaż usług konsultacyjnych, zwłaszcza medycznych, stanowi zupełnie inne wyzwanie. Proces zakupowy, dobrze znany zarówno klientom, jak i właścicielom e-commerce’ów wygląda inaczej, gdy w grę wchodzą usługi (a zwłaszcza usługi medyczne). Tutaj kluczowe jest nie tylko wygodne zakupy, ale także poprawna rejestracja pacjenta, dobrze zebrany wywiad medyczny, porządek i bezpieczeństwo danych. 

Z zadaniem stworzenia nowej strony internetowej oferującej e-konsultacje on-line, zgłosiła się do nas właścicielka marki praktyka-diabetologiczna.pl. Po zapoznaniu się ze stworzonym przez nię briefem opisującym problemy jakie generowała stara wersja strony, a także dokonaniu przez nas szybkiego jej przeglądu mieliśmy przed sobą gotowy materiał pt. „Najważniejsze oznaki tego, że czas zmienić projektanta/admina Twojego sklepu internetowego”, Do każdego punktu tej listy postanowiliśmy dodać opis rozwiązań, które sprawiły że nowa wersja stały się kompletnym i wygodnym narzędziem sprzedaży konsultacji on-line. W ten sposób powstało Case Study, które właśnie czytasz. 

RED FLAG 1


"DROGI KLIENCIE, JESTEŚ ZA GŁUPI ŻEBY OBŁUGIWAĆ STWORZONĄ PRZEZ NAS STRONĘ. BĘDZIEMY ROBIĆ TO ZA CIEBIE (LUB NIE), A TY NAM CO MIESIĄC ZAPŁACISZ (TAK CZY INACZEJ)."


Pierwszą „czerwoną flagą” była możliwość administrowania stroną wyłącznie przez jej twórcę. Twórca strony argumentował, że obsługa jest zbyt skomplikowana i właścicielka mogłaby coś zepsuć. Klientka nie miała dostępu do absolutnie żadnego elementu strony poczynając od plików na serwerze, po panel administracyjny (o ile takowy istniał). W praktyce oznaczało to, że za „administrację” strony twórca żądał comiesięcznych opłat, a za każdą, nawet najmniejszą zmianę treści – opłat dodatkowych. Oczywiście jedyną rzeczą ze strony administratora jaka była dokonywana na czas i w duchu dobrej komunikacji, to wysyłka kolejnych faktur do opłacenia. 

Abyście nas źle nie zrozumieli. Nie ma nic złego w opłaceniu kogoś kto administruje Waszą stroną. Możecie nie mieć na to czasu, ochoty albo jest ona ciągle rozwijana o nowe funkcjonalności, które rzeczywiście wymagają pewnej wiedzy i wprawy. Sami mamy w naszej ofercie usługę supportu WWW.  Jednak jeżeli ktoś mówi Ci, że bieżąca obsługa Twojej strony (zmiana ceny usługi, podmiana pliku pdf z regulaminem) będzie dla Ciebie zbyt skomplikowana i powinieneś mu za to płacić – najlepiej jest poszukać kogoś, kto zrobi Ci stronę prostą w obsłudze..

ROZWIĄZANIE


STRONA OPARTA O WORDPRESS i WOOCOMMERCE ze zmodyfikowanym pod potrzeby klienta, uproszczonym panelem administracyjym.


Zamieniliśmy autorski, przestarzały twór na stronę opartą o  silnik WordPress w połączeniu z WooCommerce. Sam panel administracyjny WordPressa, już intuicyjny, został jeszcze bardziej uproszczony. W menu panelu administracyjnego zostały tylko elementy potrzebne do w codziennej pracy – edycja treści menu oraz stron serwisu, cennik, historia płatności, baza klientów. We wtyczce WooCommerce usunęliśmy wszystkie niepotrzebne elementy (konfigurator wysyłek, stanów magazynowych itd.) by nie zaciemniały obrazu podczas administrowania stroną. Ostatnim etapem była zmiana opisów w Panelu Administracyjnym do jak najbardziej pasujących do prowadzenia praktyki diabetologicznej. Całą metodykę pracy ze stroną internetową zawarliśmy w  dedykowanej konkretnie dla tego projektu instrukcji opatrzonej dużą ilością screenów . Cała instrukcja wzbogaconego o szereg nowych funkcji serwisu zajęła 16 stron. Niewiele, prawda?

RED FLAG 2


"A TO TO TAK TRZEBA RĘCZNIE", CZYLI ABSURDALNIE DŁUGI PROCES ZAKUPOWY DLA KLIENTÓW NOWYCH, STAŁYCH I SAMEGO SPRZEDAJĄCEGO


Drugą „czerwoną flagą”, którą wyróżniliśmy był absurdalnie długi proces zakupowy. Zaczynał się on każdorazowo od deklaracji o pierwszej/następnej wizycie. Pierwsza wizyta z uwagi na konieczność pozyskania danych do rejestracji pacjenta, zapoznania się z przesłaną przez niego dokumentacją, wynikami badań jest nieco droższa od następnych, a był to element dotychczas w żaden sposób nieweryfikowany przez system. Następnym krokiem był formularz do kontaktu z lekarzem, który za każdym razem zmuszał zarówno nowych jak i stałych klientów do podawania wszystkich danych osobowych swoich (Imię, Nazwisko, PESEL, Kraj, Adres, Numer telefonu, e-mail), oraz – jeżeli pacjent miał takie życzenie – osoby upoważnionej do otrzymywania informacji medycznych, a także wyrażenia wszystkich stosownych zgód. Największym dla nas zaskoczeniem był jednak drugi formularz kontaktowy, który wyświetlał się po wypełnieniu pierwszego i proszący w znacznej mierze o powielenie dokładnie tych samych danych (Imię, nazwisko, adres…) tylko po to, by dokonać płatności. 

Kiedy zapytaliśmy klientki, dlaczego te dwa duplikujące dane formularze nie są ze sobą połączone i nie wybiera się formy płatności. otrzymaliśmy odpowiedź „informatyk powiedział, że się nie da”. Co więcej, okazało się, że właścicielka otrzymuje mailem dane wyłącznie z pierwszego formularza kontaktowego, następnie każdorazowo loguje się na stronie bramki płatności, ręcznie weryfikuje płatność za konsultację i dopiero po weryfikacji (po raz kolejny ręcznie) odpisuje do klienta. 

ROZWIĄZANIE


Unifikacja fomularza kontaktowego i zakupowego, modyfikacji API bramki płatności w celu wysyłania jej wyłącznie potrzebnych danych, konta pacjenta


Działań mających na celu uproszczenie pacjentom zamówienia konsultacji, było wiele i dotyczyły wielu poziomów. 

Pierwszym było połączenie dwóch powielających dane formularzy – kontaktowego i zakupowego – w jeden. Przeszkodą „nie do ominięcia” dla poprzedniego wykonawcy okazał się fakt, że serwis obsługujący płatności internetowe potrzebuje konkretnej – nie mniejszej, nie większej – liczby danych, podany w konkretny, ustandaryzowany sposób. Jeżeli informacja będzie niepełna – system płatności jej nie przyjmie. Jeżeli wystąpią w niej dodatkowe, nierozpoznawalne dla niej informacje – system płatności również jej nie przyjmie. Łącząc dwa formularze musieliśmy ustanowić regułę wybierania danych potrzebnych bramce płatności, oraz skonfigurować ją tak, by wysłane dane była zgodne z szablonem zapytań API do bramki płatności. 

Drugim poziomem było uproszczenie i skrócenie umawiania wizyt przez klientów powracającym. Naszą propozycją było utworzenie Konta Pacjenta, którego utworzenie możliwe jest tylko adres e-mail, z którego z powodzeniem odbyto konsultację. Konto Pacjenta umożliwiło nie tylko zapisanie wszystkich potrzebnych danych i zgód Pacjenta, który od tej chwili by dokonać rezerwacji  musi podać tylko swój adres e-mail i hasło do konta. Pacjent na swoim koncie ma dostęp do danych o wszystkich odbytych wizytach, łącznie z historią zaleceń lekarskich i zleconymi badaniami.

Trzeci poziom to optymalizacja i automatyzacja działań posprzedażowych dotychczas obciążających właścicielkę biznesu. Połączenie bramki płatności z wtyczką  WooCommerce dało stały dostęp do czytelnych informacji dotyczących statusu zamówienia (zrealizowane, anulowane, opłacone, nieopłacone), wysyłanych do niej także za pomocą automatycznie generowanych e-maili. Maile wysyłane przez system do Klienta zostały przez nas obrandowane zgodnie z identyfikacją wizualną marki, a także przeredagowane tak by zawierały odpowiednie informacje: linki do podstron opisujących sposób przygotowania do wizyty, przypomnienie o badaniach, jakie należy wykonać przed konsultacją itd. Konta stanowiących znaczną większość, stałych pacjentów umożliwiło dostęp do historii konsultacji, prowadzenie prywatnych notatek dotyczących dotyczących pacjenta, oraz wysyłanie do niego przypomnień i zaleceń mailem bezpośrednio z panelu administracyjnego. 

RED FLAG 3


"A kto będzie telefonem wizytę przez internet zamawiał? zadzwoni." - Brak responsywności


Kolejną „złotą myślą” projektanta poprzedniej wersji strony było stwierdzenie, że „strona nie musi być dostosowana do urządzeń mobilnych, bo telefonem to się umawia dzwoniąc”.

No nie do końca. Wg badań prowadzonych przez firmę Statista wynika, że w pierwszym kwartale 2024r. smartfony generowały: 

0 %

całkowitego ruchu użytkowników w sklepach internetowych

0 %

całkowitej liczby zakończonych procesów sprzedaży dokonanych w sklepach internetowych

ROZWIĄZANIE


Projekt graficzny nowej strony intenretowej


Naszym zadaniem było stworzenie przede wszystkim responsywnej strony o  minimalistycznym czytelnym i zgodnym z dotychczasowymi założeniami kolorystycznymi designie. Takiej w której zamówienie konsultacji on-line będzie łatwe, a klient szybko uzyska również informacje dotyczące tego jak się do niej przygotować. 

Widoki wersji Desktopowej


Strona główna:

Podstrony:

Widoki wersji mobilnej


Strona główna:

Nawigacja:

Darmowy e-book

Poradniki do pobrania:

Podsumowanie


Nowa strona profilaktyka-diabetologiczna.pl przyniosła wiele korzyści, które przewyższyły oczekiwania klientki. Przeniesienie strony na WordPress z WooCommerce uprościło zarządzanie, pozwalając klientce samodzielnie wprowadzać zmiany. Nowy system ułatwia zarządzanie historią wizyt, notatkami i kontaktami z pacjentami, co poprawia efektywność pracy. Wszystkie dane są dostępne w jednym miejscu, co ułatwia kontrolowanie przychodów i zarządzanie operacjami. Nowy formularz kontaktowy zamiast dwóch osobnych skrócił i uprościł proces umawiania konsultacji. Automatyczne powiadomienia e-mail o statusie transakcji poprawiły wygodę użytkowników i oszczędziły czas klientki. Strona jest teraz w pełni responsywna, co zwiększyło dostępność dla użytkowników mobilnych, przekładając się na większy zasięg i przychody.

Efekt? Kompletne narzędzie do sprzedaży konsultacji on-line, od pierwszego zetknięcia z marką do stałej współpracy ze specjalistą diabetologiem.

Planujesz sprzedaż konsultacji on-line? A może już prowadzisz swoją działalnośc, lecz czujesz, że coś nie gra? Skontaktuj się z nami:


    Play Cover Track Title
    Track Authors